zakwas żytni

Zakwas Żytni na Chleb – przepis krok po kroku.

Jak zrobić zakwas na chleb?

Zakwas, czyli starter na bazie kultur bakterii ostatnimi czasy jest podstawowym “elementem” w mojej kuchni. Pomaga mi upiec chleb, usmażyć placki a nawet przyrządzić pyszny fermentowany napój.

Dobrze przygotowany zakwas może, a nawet powinien towarzyszyć Ci przez bardzo długi okres czasu. Jesli bedziesz dobrze go karmic i utrzymywac w odpowiednich warunkach, kultury bakterii moga żyć w nim dziesiątki lat !!!

Istnieje wiele technik uzyskania zakwasu. Widziałem w sieci przepisy na bazie kefiru czy jogurtu a nawet fermentowanego piwa. Ja natomiast jestem zwolennikiem najprostszego sposobu, który wymaga jedynie wody, mąki i …. mieszania. Mieszanie, powodując napowietrzanie sprzyja rozwojowi drożdży co zapobiega rozwojowi pleśni. Kiedy jednak ta sie pojawi – wtedy musisz wszystko wyrzucić i zacząć od nowa…

Zakwas można zrobić z każdego rodzaju mąki. Jednak najlepszy efekt daje użycie mąki żytniej. Jego zrobienie zajmie Ci 5 dni. Pierwszego dnia odmierz 250 g mąki i 250 ml wody – koniecznie sięgnij po wagę i miarkę, aby otrzymać jak najbardziej dokładne proporcje. Następnie, do sterylnie wyparzonego słoika (odpowiedni będzie litrowy słoik) wsyp 60 g maki i 60 ml wody. Wymieszaj drewnianą łyżką (ponoć zakwas nie lubi metalu – nigdy nie sprawdzałem :)), zakryj płócienna szmatka i odstawiam w ciepłe miejsce ok 25-30 stopni Celsjusza. Drugiego dnia dodaj taką samą ilość wody i mąki i ponownie wymieszaj. Trzeciego i czwartego dnia powtórz tę czynność. Piątego dnia zakwas powinien być gotowy. Świadczyć o tym będzie charakterystyczny octowy zapach – efekt obecności kwasu mlekowego.

Zwróć uwagę na wodę!

Jeśli do zakwasu używasz wody z kranu musisz usunąć z niej chlor! Użyj do tego celu dzbanka z filtrem lub po prostu przegotuj wodę, ponieważ chlor uniemożliwia procesy fermentacji.

Jak przechowywać zakwas?

Dojrzały zakwas wymaga karmienia. Idealnie byłoby dokarmiać go codziennie, jednak mało kto korzysta z niego tak intensywnie. Ja używam swojego mniej więcej raz w tygodniu i z tego względu trzymam go w lodówce. W chłodnym środowisku bakterie zasypiają i nie są aktywne. W takim stanie mogą przebywać nawet do 3 tygodni. Gdy będziesz chciał/a użyć startera wyjmij go z lodówki, ogrzej a następnie nakarm. Kiedy na jego powierzchni zauważysz bąbelki – zakwas jest aktywny i gotowy do pieczenia.

PS. Słyszałem o fajnej inicjatywie pt “Zakwasowa mapa Polski”, której ideą jest dzielenie sie zakwasem. Nie chcesz robic swojego? A może sam bedziesz chciał się podzielic? Dołącz:

https://www.blogger.com/blogin.g?blogspotURL=http://zakwasowamapapolski.blogspot.com/

Zakwas Żytni na Chleb – przepis krok po kroku.

Recipe by DareckiCourse: fermentacje, chlebyDifficulty: łatwe
Czas przygotowania

5

dni
Potrzebne przybory : waga i miarka

Składniki

  • 250 g Mąki żytniej chlebowej np. T 740

  • 250 ml wody (filtrowana lub przegotowana)

Sposób przygotowania

  • Dzień 1. Do szklanego słoika wsyp 60 g mąki i 60 ml wody. Wymieszaj.
  • Dzień 2. Dodaj 60 g maki i 60 ml wody. Wymieszaj.
  • Dzień 3. Dodaj 60 g mąki i 60 ml wody. Wymieszaj.
  • Dzień 4. Dodaj 60 g mąki i 60 ml wody. Wymieszaj.
  • Dzień 5. Zakwas powinien być gotowy.

Uwagi

  • Jeśli w trakcie procesu zauważysz ślady pleśni – wyrzuć zakwas. Zacznij od nowa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *